Don't miss out! Get Chief Family Officer's free daily roundup:


WHAT'S HOT RIGHT NOW:

  • Take this short reader survey and be entered to win one of two Mystery Boxes of Goodies!
  • Enter to win a $25 GAP Options gift card!
  • Rent over 20,000 videos for $1.99 or less at Amazon.


  • Walgreens Starter Scenarios: 4/1 – 4/7/2012

    You’ll find a list of this week’s Walgreens deals here.

    If you’re new to The Drugstore Game, these new starter transactions will help you get your feet wet and show you how The Drugstore Game can save you money on things you already buy. If you don’t understand the transactions, read my Drugstore Game Primer, Common Sense with Money’s FAQ (which has a handy explanation of acronyms), and my explanation of How to Play The Drugstore Game at Walgreens. In these transactions, I assume that you do not have any Register Rewards to start with.

    Transaction #1:
    BUY:
    2 Colgate Dental Care @ 2/$5

    USE:
    2 x $0.75/1 Colgate Toothpaste from 3/25 Smart Source

    Pay: $3.50 + tax
    Receive: $3 RR

    Transaction #2:
    BUY:
    1 Luster Toothpaste @ $4.99

    USE:
    $3 RR from previous transaction

    Pay: $1.99 + tax
    Receive: $4 RR

    Transaction #3:
    Valid starting 4/3
    BUY:
    2 Cottonelle Toilet Paper 12-pk @ $5 each
    1 Easter pencil @ $0.15 with in-ad coupon

    USE:
    2 x $0.50/1 Cottonelle Toilet Paper from 3/11 Smart Source
    in-ad coupon for pencil
    $4 RR from previous transaction

    Pay: $5 + tax
    Receive: $2 RR

    Transaction #4:
    BUY:
    1 Reynolds Wrap Foil @ $3.19 with in-ad coupon
    2 Jell–O Pudding or Gelatin @ $0.59 each with in-ad coupon
    1 Easter pencil @ $0.15 with in-ad coupon

    USE:
    $1.50/1 Reynolds Wrap 35-sq ft+ printable
    $0.50/2 Jello-O Gelatin or Pudding from 3/25 Smart Source
    in-ad coupon for Reynolds Wrap
    in-ad coupon for Jell-O
    $2 RR from previous transaction

    Pay: $0.52 + tax

    In sum, you’ll pay $11.01 + tax for 3 tubes of toothpaste, 24 rolls of toilet paper, foil, pudding or gelatin, and 2 pencils. You could easily pay that just for the toothpaste at other stores.

    class="nolinks"