Don't miss out! Get Chief Family Officer's free daily roundup:


WHAT'S HOT RIGHT NOW:

  • Take this short reader survey and be entered to win one of two Mystery Boxes of Goodies!
  • Enter to win a $25 GAP Options gift card!
  • Rent over 20,000 videos for $1.99 or less at Amazon.


  • Ralphs: 9/23 – 9/29

    Note: This summary of deals is based on the ad I get in Los Angeles, where Ralphs stores double coupons up to $1 (one like coupon per transaction). I don’t list all of the deals, only what I consider to be really good ones. If I missed any, please let us all know in the comments.

    The Mega Savings Event is still going on and appears to include the same deals as last week. Of course, I can’t help but think that Ralphs is going to lose customers to the triple coupon event at Vons this week!

    Mega Savings Event deals (Get $5 off when you buy 10 qualifying products):
    Lean Cuisine $1.50 after MSE – use $2/3 from Sept. All You & pay 83.3 cents each; or use $2/2 from Ralphs mailer & pay $1 for 2
    DiGiorno frozen pizza $3.97 after MSE – use $1 from 6/14, or 8/23 SS; pay $2.97 each (Ultimate Toppings pizzas weren’t tagged for this sale at my store so it appears they’re not included)
    Wheat Thins $1.49 after MSE – use $1 printable; pay 49 cents
    Capri Sun or Kool-Aid Jammers 10-pack 99-cents after MSE
    Philadelphia cream cheese $1.50 after MSE – use $1/2 from 8/9 RP; pay 99 cents each
    Nestle Pure Life Water 24-pack $3 after MSE + CRV – use 50 cents from 8/16 RP; pay $2 after doubles
    Juicy Juice $2.49 after MSE – use 75 cents from 8/16 RP; pay $1.49 after doubles
    Jell-O gelatin 99 cents after MSE – use 50 cents/2 from 7/26 SS; pay 49 cents each
    Ritz Crackers $2.19 after MSE – use Buy Ritz, Get Crackerfuls free from 8/23 SS; Crackerfuls were $3.50 at my store, the coupon max is $3.49, so it’s like paying $2.20 for both Ritz and Crackerfuls
    Kraft Easy Mac Cups 50 cents after MSE
    Nestle Fun Size Bagged Candy $2.49 after MSE

    Coupon deals:
    General Mills Cereal (selected varieties) $1.77 – Use $1/2 from 8/16 or 8/23 SS or $1/3 from 9/13 GM insert; pay $1.27 or
    Pop Tarts 12-count $1.98 – use 55 cents/1 from 9/13 RP; pay 98 cents
    Jennie-O Whole Turkey Breast 99 cents/lb – use $1 from 7/26 SS
    Keebler Sandwich Crackers, Town House Crackers, Cheez-Its, All-Bran Crackers, Special K Crackers 4 for $5 (must buy 4) – use printable 55 cents off Keebler sandwich crackers, $1/2 Keebler sandwich crackers from 8/2 insert, 75 cents off Whole Grain Cheez-Its (assuming they’re included) if you printed it when it was available at Coupons.com or print it now from Snackpicks.com; price varies
    Reese’s King Size $1 – use B1G1 any Reese’s from 8/23 SS; pay $1 for 2

    Other great deals:
    Ralphs Milk or Orange Juice (64 oz.) $1.25
    Yellow Peaches 68 cents/lb
    Russet Potatoes 68 cents/lb for 5 lb bag
    70% Ground Beef Chub $4.95 for 5 lbs
    Bonesless Pork Sirloin Chops 99 cents/lb
    London Broil $2.99/lb
    Freshly Baked Cookies (18 count) $1.80
    Van de Kamp’s Western Hearth Bread $1.77
    Broccoli or Cauliflower 77 cents/lb
    Red or White Potatoes 77 cents/lb
    Cantaloupe or Honeydew melons 50 cents/lb
    Navel oranges 77 cents/lb

    Comments

    1. Hi Admin,

      As I was looking through your site I found it very informative. Though I have some good finance sites related with debt, credit & mortgage. I would like to be your real link partners so we can help each other in the long run. So my suggestion is lets become friends to help each other. Mail me please at shellybrown1984(at)gmail.com

      Lets optimize our sites to get some value..

      N/B:- Its Not a Spam

    class="nolinks"